Zimowe miganie z ćwiczeniami słuchowymi

MiguMig

Zimowe miganie z ćwiczeniami słuchowymi

Język migowy z założenia ma służyć porozumiewaniu się osób Głuchych. Czy to znaczy, że słyszący nie mogą z niego korzystać? Jak pokazuje projekt Migowy dla dzieci, w którym ja i moi podopieczni uczestniczymy, wszyscy mogą. I ma to ogrom zalet.

Elementy migowego w terapii logopedycznej i surdopedagogicznej

W moim gabinecie logopedycznym Terapia słowem w Dębicy od października dzieją się rzeczy niezwykłe. Wprowadziłam elementy języka migowego do terapii, aby korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje miganie, o czym pisałam poprzednio.

W zimie realizuję kolejny moduł Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego – Migowy dla dzieci organizowanego przez Jowitę Łechtańską z @MiguMig – zabawy z językiem migowym.

zabawy słuchowe

Po sezonie jesiennym, kiedy to królowały słowa związane z emocjami i kolorami, nastał czas świąteczno-zimowy.

W zimowym miganiu uczymy się więc znaków migowych związanych ze świętami i białą porą roku, m.in.:

miganie

  • bałwan,
  • choinka,
  • mikołaj,
  • prezent,
  •  bombka.

Ale to nie wszystko.

W module II ekspertem jest @Agnieszka Kaproń – terapia dzieci z wadą słuchu. Nie mogło się lepiej złożyć. Przecież ja też na co dzień zajmuję się terapią słuchu. Wdrożenie tych ćwiczeń było więc dla mnie naturalne. Chętnie korzystałam z materiałów i propozycji zabaw dostępnych w ramach projektu.

Jakie to zabawy? Łączyliśmy znaki z dźwiękami:

  1. różnicowanie – są dzwonki / nie ma dzwonków, bałwan śmieje się cicho / bałwan śmieje się głośno, św. Mikołaj idzie powoli/ św. Mikołaj idzie szybko,
  2. liczenie (bombek, śnieżynek, prezentów itd.),
  3. lokalizacja (np. skąd dochodzi dźwięk dzwoneczków, „ho ho ho”).

język migowy
surdologopedia
dmuchanie

Te ćwiczenia wyglądają na banalnie proste, ale wiele dzieci ma z nimi duże problemy, a to znaczy, że trening jest potrzebny.

Jak w poprzednim module, zajęcia są indywidualne, więc zakres ćwiczeń dopasowuję do potrzeb dziecka.

Choć już dawno po świętach i zimy przez jakiś czas nie było, migać nie przestajemy – uczymy się kolejnych znaków, utrwalamy dotychczas poznane. Również na terapii karmienia.

Najpiękniejsze jest to, że dzieci bardzo to lubią, angażują się i interesują odmiennym sposobem komunikacji. A to zawsze dobra droga do zbudowania tolerancji.*

Ciekawe, co nas czeka w kolejnym module!

terapia karmienia

*Jeżeli interesują Cię grupowe zajęcia logopedyczno-migowe, chcesz, żeby Twoje dziecko uczyło się elementów języka migowego i dobrze się przy tym bawiło, zapisz je do Migoludków. Zapisy pod numerem telefonu 504 301 679.

Zimowe miganie z ćwiczeniami słuchowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry