Zimowe miganie z ćwiczeniami słuchowymi
Język migowy z założenia ma służyć porozumiewaniu się osób Głuchych. Czy to znaczy, że słyszący nie mogą z niego korzystać? Jak pokazuje projekt Migowy dla dzieci, w którym ja i moi podopieczni uczestniczymy, wszyscy mogą. I ma to ogrom zalet.
Elementy migowego w terapii logopedycznej i surdopedagogicznej
W moim gabinecie logopedycznym Terapia słowem w Dębicy od października dzieją się rzeczy niezwykłe. Wprowadziłam elementy języka migowego do terapii, aby korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje miganie, o czym pisałam poprzednio.
W zimie realizuję kolejny moduł Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego – Migowy dla dzieci organizowanego przez Jowitę Łechtańską z @MiguMig – zabawy z językiem migowym.
Po sezonie jesiennym, kiedy to królowały słowa związane z emocjami i kolorami, nastał czas świąteczno-zimowy.
W zimowym miganiu uczymy się więc znaków migowych związanych ze świętami i białą porą roku, m.in.:
- bałwan,
- choinka,
- mikołaj,
- prezent,
- bombka.
Ale to nie wszystko.
W module II ekspertem jest @Agnieszka Kaproń – terapia dzieci z wadą słuchu. Nie mogło się lepiej złożyć. Przecież ja też na co dzień zajmuję się terapią słuchu. Wdrożenie tych ćwiczeń było więc dla mnie naturalne. Chętnie korzystałam z materiałów i propozycji zabaw dostępnych w ramach projektu.
Jakie to zabawy? Łączyliśmy znaki z dźwiękami:
- różnicowanie – są dzwonki / nie ma dzwonków, bałwan śmieje się cicho / bałwan śmieje się głośno, św. Mikołaj idzie powoli/ św. Mikołaj idzie szybko,
- liczenie (bombek, śnieżynek, prezentów itd.),
- lokalizacja (np. skąd dochodzi dźwięk dzwoneczków, „ho ho ho”).
Te ćwiczenia wyglądają na banalnie proste, ale wiele dzieci ma z nimi duże problemy, a to znaczy, że trening jest potrzebny.
Jak w poprzednim module, zajęcia są indywidualne, więc zakres ćwiczeń dopasowuję do potrzeb dziecka.
Choć już dawno po świętach i zimy przez jakiś czas nie było, migać nie przestajemy – uczymy się kolejnych znaków, utrwalamy dotychczas poznane. Również na terapii karmienia.
Najpiękniejsze jest to, że dzieci bardzo to lubią, angażują się i interesują odmiennym sposobem komunikacji. A to zawsze dobra droga do zbudowania tolerancji.*
Ciekawe, co nas czeka w kolejnym module!
*Jeżeli interesują Cię grupowe zajęcia logopedyczno-migowe, chcesz, żeby Twoje dziecko uczyło się elementów języka migowego i dobrze się przy tym bawiło, zapisz je do Migoludków. Zapisy pod numerem telefonu 504 301 679.